Jak wybrać książki dla dzieci DOBRZE?

Pierwsze miesiące życia dziecka to buzia mamy, ramiona taty i wiele bliskości. Z czasem można wprowadzić pierwsze proste książeczki, np. kontrastowe. A co potem? Warto postawić na książki, które wspierają rozwój mowy dziecka i pomogą mu poznać otaczający go świat już od pierwszych miesięcy.

Pierwsza książeczka, czyli jaka?

Wybór pierwszej lektury może stanowić nie lada wyzwanie dla młodych rodziców. Zastanów się więc, co jest ważne dla Ciebie jako rodzica, i jaki cel chcesz osiągnąć, czytając z dzieckiem książkę. W tym wpisie dzielimy się rzeczami, które są ważne dla nas – rodziców i twórców wydawnictwa SAM – przy wyborze książek dla naszych własnych dzieci. Te wskazówki mogą się okazać pomocne również dla Ciebie i wesprzeć Twoją rodzicielską drogę.W pierwszej kolejności sprawdź ilustracje – w końcu maluch przez pierwsze lata głównie je ogląda. Czy są estetyczne? Czy kolory nie przebodźcowują? Celem ilustracji nie jest szybkie zmęczenie dziecka patrzeniem na pstrokaty obrazek, ale przeciwnie – zachęcenie malucha do skupiania uwagi na konkretnych elementach, zaciekawienie i zatrzymanie go na dłużej. Aż w końcu przepadnie z książką SAM 🙂 Warto też pamiętać o kształtowaniu zmysłu estetyki od najmłodszych lat.

„Moje dzieci uwielbiają te duże, kartonowe książki! Kładą się z nimi na dywanie, obserwują i wyszukują szczegóły na każdej ze stron. Ja natomiast cenię sobie piękne, realistyczne ilustracje. Wybierając książki szczególną uwagę zwracam właśnie na estetykę i by były #Montessorifriendly. W tych książkach zakochają się zarówno miłośnicy zwierząt, farmy jak i pojazdów.”
 
Katarzyna Frenczak-Sito, kukumag.com
traktory pojazdy dzieci zabawki

Wsparcie rozwoju mowy od pierwszych miesięcy

Jeśli zależy Ci na tym, by książka wspierała prawidłowy rozwój dziecka, a zwłaszcza rozwój mowy, zwróć uwagę na poniższe kwestie: 

  • czy ilustracje w książce zawierają elementy z życia codziennego, które można odnaleźć i nazwać – wzbogaca zasób słownictwa i ułatwia komunikację już z kilkumiesięcznym lub kilkuletnim bobasem,
  • czy mały czytelnik jest traktowany z szacunkiem – unika się zdrobnień, „dziecięcego” języka, infantylnych treści,
  • czy książka porusza tematykę bliską dziecku – co buduje jego wiedzę o świecie,
  • czy książka jest zgodna z Twoimi wartościami – bez promowania niepoprawnych zachowania i wykluczeń, lecz pokazująca szacunek dla wszystkich ludzi i naszej planety.

Książki dla dzieci 0-6 lat spełniające te warunki wpisują się w metodę włoskiej lekarki Marii Montessori, która świetnie wspiera rozwój małych dzieci. Takie lektury pomagają im poznać i zrozumieć świat oraz zaspokoić naturalną ciekawość. A Wam miło spędzić wspólny czas 🙂

straż pożarna strażak koparka pojazdy dzieci

„Mamo, pójrz! Dźwig! pójrz! Krowa! Pan. Jedzie! Tam! Auto! Ijo ijo!” Nie pamiętam, kiedy widziałam w oczach synka taki błysk zachwytu. Nic dziwnego – spektakularny format, pełne szczegółów, realistyczne ilustracje. Tematyka, która fascynuje każdego malucha. Straż pożarna, koparka, wiejskie zwierzęta, ulubione przysmaki. Nawet świąteczna choinka. Czy trzeba do szczęścia czegoś więcej?”
 
Emka Kowalska, obibooki.pl
 

zwierzęta książka dla dzieci zabawki figurki schleich

UWAGA! Pamiętaj, aby sprawdzić, jak wykonane są książki. Czy są przygotowane z trwałych, bezpiecznych dla dziecka i dla środowiska materiałów? Dla najmłodszych wybierz książki z twardymi kartonowymi stronami. To ma swoją cenę, ale będziesz mieć pewność co do jakości, a przy okazji posłuży Wam przez długie lata!

Zwierzęta, pojazdy, zabawki – co lubią dzieci?

W roli pierwszej książki sprawdzają się słowniki obrazkowe. Możecie je przeglądać już od 8. miesiąca życia! Dzięki spokojnym ilustracjom, elementom wyróżnionym na jasnym tle, a także bliskiej dziecku tematyce będziecie do nich wracać wiele razy w ciągu dnia.

Uwielbiana przez młodych rodziców seria „Mój najpiękniejszy polsko-angielski słownik obrazkowy” pokazuje to, co dla dziecka bliskie – dom i jego najbliższe otoczenie, zwierzęta i rośliny czy rodzinę, ciało oraz emocje. Takie książki zostaną z Wami na wiele lat: najpierw pomogą Wam wspólnie poznać świat, a później wprowadzić język angielski. A wszystko to przy okazji codziennych aktywności – prosto i przyjemnie 🙂

zabawki ubranka wyprawka niemowlaka

„Ilustratorka Joëlle Tourlonias po raz kolejny, w mistrzowski sposób, pokazuje dzieciom to, co otacza je każdego dnia. Meble, zabawki, sprzęt domowy, ubrania. Wszystko zachwycające, autentyczne i utrzymane w kojących, pastelowych barwach. […] Jeśli szukacie pozycji, która na bardzo długo stanie się najlepszym przyjacielem Waszego malucha, a przy okazji wsparciem w pierwszej edukacji, nie znajdziecie lepszej! Gorąco polecam!”
 
Joanna Mackiewicz, bliskie czytanie

książka dla roczniaka prezent zabawka

Prezent na roczek

Na pierwsze urodziny dziecka możemy zaproponować mu już pierwszą wyszukiwankę. W takich książkach są już znane dziecku elementy, umiejscowione w kontekście np. pojazdy na placu budowy, zwierzęta w lesie lub jedzenie na gospodarstwie. Tego typu ilustracje – pełne różnych szczegółów i historyjek, zachęcają do znajdowania coraz to nowych przedmiotów i bohaterów. A także pomagają się „rozgadać” dziecku. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? -> Pobierz naszego darmowego e-booka, którego przygotowaliśmy z pomocą nauczycieli i logopedów. Zobaczysz w nim krok po kroku, jak rozmawiać i bawić się z dzieckiem w wieku od 0 do 6 lat, z pomocą naszych kartonówek. 

Większość tego typu książek unika jakichkolwiek treści pisemnych, jednak nasza bestsellerowa seria Wielkie księgi Duden jest wzbogacona o krótkie teksty i liczne podpisy nawiązujące do ilustracji. To doskonałe wsparcie dla rodzica, który dopiero wkracza w świat książeczek. A dla dziecka? Wyjątkowy sposób na aktywne czytanie! Wszystkie 4 księgi są naprawdę ogromne – mają ponad pół metra po rozłożeniu – a ich panoramiczne obrazki potrafią dzieci zająć na wiele chwil. A kiedy te dorosną, zabiorą je chętnie do przedszkola, jako pomoc edukacyjną.

wyszukiwarki czereśniowa wydawnictwo sam

Pamiętaj!

Najlepiej będzie, jeżeli dobierzesz temat książki do zainteresowań Twojego dziecka. Wtedy będziecie mogli zgłębiać wspólnie temat, nazywać co się dzieje na ilustracji i… odkrywać razem świat 🙂 

Zobacz też:

Darmowa dostawa

od 170 zł

Szybka wysyłka

24-48 h

Sprawny kontakt