wydawnictwo sam to my

Wydawnictwo sam to marka Anity i Roberta Jonczyków – jesteśmy młodymi rodzicami, tłumaczami i literaturoznawcami. Na polskim rynku wydawniczym jest wiele wspaniałych książek, ale jeszcze tyle można przetłumaczyć dla naszych dzieci! Skąd nazwa „sam”? To jedno z pierwszych słów, które wypowiada każde dziecko (poza „nie!”). Tę samodzielność chcemy wspierać. Nasze książki kupisz na stronie wydawnictwa sam – sprzedajemy je sami.

Książki Montessori-friendly – dla każdego rodzica rozwój oraz samodzielność ich dziecka są tak samo ważne. Maria Montessori już na początku XX wieku znalazła sposób, aby tę samodzielność wspierać i podążać za dzieckiem. Nasze książki mają trzy podstawowe zadania:

  • pomóc dziecku (i rodzicom) poukładać sobie właśnie poznaną (i doświadczoną) rzeczywistość,
  • pomóc rodzicom znaleźć odpowiedzi na niekończące się pytania chłonnego umysłu dziecka,
  • pomóc przygotować dziecko na nadchodzące zmiany lub wydarzenia.

Według miłośników metody Marii Montessori, dzieci te mają łatwiejszy start w edukacji, a książki – przekazujące wiedzę praktyczną lub ekspercką – zakupione są na lata. Takie książki będziemy tworzyć.

dziecko przyroda świat sensoryka montessori

Świat w zasięgu zmysłów to ten, który dziecko jako pierwszy odkrywa, doświadcza i poznaje. Jak bardzo? To już zależy od:

  • dziecka – jakie są jego aktualne zainteresowanie/potrzeby i jak bardzo chce zgłębiać wiedzę w danym zakresie,
  • rodziców/opiekunów – czy w odpowiednim momencie zauważymy jego fazę wrażliwą oraz jak bardzo dogłębnie pozwolimy dziecku rozwinąć jego zainteresowanie.

Książka jest tutaj towarzyszem, przedłużeniem tego, co dziecko doświadcza, przewodnikiem. Dzięki książce można przygotować dziecko na nadchodzące doświadczenia, a po danym wydarzeniu, wrócić do książki, poukładać nowopoznaną rzeczywistość i się wyciszyć. Dziecko wtedy do każdej książki chętnie wraca, utrwalając sobie minione wydarzenie, słownictwo oraz wiedzę.

Co to znaczy w praktyce? Przeczytaj wpis na naszym blogu Wydawnictwo sam – pomagamy podążać za dzieckiem!

Książek szukaj po tagach – tagi ułatwią Ci nawigację na stronie (kiedy pojawi się na niej trochę więcej pozycji książkowych). O czym będą nasze książki? 

#rodzina – to najbliższe otoczenie dziecka. To, które dotyczy go bezpośrednio i ma największy wpływ na jego ukształtowanie. Książki o tym, że w rodzinie różnie bywa, lecz KAŻDA RODZINA jest wyjątkowa.

#ludzie – codziennie spotykamy ich mnóstwo. Każdy jest inny, każdy jest ważny. O dzieciach, dorosłych, emocjach i tolerancji.

#przyroda – szukasz książki, która przedstawi dziecku cykle życia roślin lub zwierząt? Albo w jaki sposób zwierzęta przeżywają emocje? Co dzieje się z przyrodą podczas pór roku? Chcesz móc odgadnąć ślady zwierząt podczas wypadu do lasu? Śledź naszą stronę na facebook.com/wydawnictwosam

#kartonówki – od książek typu „zdjęcie + podpis” po wyszukiwarki, które zajmą Twoje dzieci na długo. Z kartonu – dla małych i dużych.

#zokienkami – która mama nie dałaby wiele, aby móc choć raz wypić ciepłą kawę? Książki z okienkami należą do tych ulubionych – zarówno przez dzieci, jak i przez rodziców. A gdyby były do tego z realnymi zdjęciami lub ilustracjami? Mamy takie plany wydawnicze.

#zmiany – dziecko musi ciągle dostosowywać się do jakiś zmian. Jedne można przewidzieć: odpieluchowanie, adaptacja przedszkolna lub narodziny rodzeństwa. Inne niestety nie: rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby lub pupila, trudne emocje. Jest wiele wartościowych książek na ten temat. My tworzymy książki w duchu Montessori oraz Rodzicielstwa Bliskości.

książki na lata

Książki na lata

Zdajemy sobie sprawę, że książka dla roczniaka nie będzie przydatna dla maturzysty (chociaż… ;), ale publikacja dla zakochanego w mikrosystemie owadów dwulatka lub lubiącego eksperymenty czterolatka, będzie mu towarzyszyła również przez pierwsze lata nauki – czy to w placówce, czy to w ramach edukacji domowej. Każda książka jest warta swojej ceny, a jej zawartość ma długą datę przydatności.

Gdzie kupisz książki?

Jak przeczytałeś w pierwszym akapicie – sprzedaż książek odbywa się tylko w naszym sklepie internetowym. Dlaczego? Abyśmy mogli wydać na polskim rynku wszystkie te książki, które opisaliśmy powyżej. Zamiast płacić astronomiczne sumy pośrednikom, będziemy w stanie przeznaczyć odpowiednią kwotę na wynagrodzenia dla autorów, ilustratorów, tłumaczy, redaktorów, grafików (Tak! Tyle osób stoi za jedną książką) i na piękną oprawę. A dochód przeznaczymy na kolejne książki. 

Wysyłka

Książki dotrą do Ciebie za pomocą kuriera Pocztex48 – oznacza to, że pracownik Poczty Polskiej zapuka do Twoich drzwi w ciągu od 24 do 48 godzin od momentu wysyłki z magazynu. Jeśli nie będzie Cię pod wskazanym adresem, paczkę możesz odebrać w najbliższym punkcie. Zamówienia opłacone do godziny 13:00 będą zazwyczaj wysłane jeszcze tego samego dnia. W razie pytań napisz na sklep@wydawnictwosam.pl

Plany wydawnicze

Dzięki naszej grupie na FB Książki Montessori friendly mamy dosyć sprecyzowane plany wydawnicze. Lecz jeśli uważasz,

  • że jakieś konkretnej pozycji nie ma na rynku polskim, a koniecznie powinna być,
  • że masz świetny pomysł na książkę, jako autor, ilustrator lub rodzic,
  • że jakaś konkretna książka wyczerpała nakład, a wydawnictwo nie planuje go wznowić,

to koniecznie napisz na kontakt@wydawnictwosam.pl

Właśnie w ten sposób powstała nasz pierwsza książka – drugie wydanie „To wszystko rodzina” na rynku polskim.

grupa fb książki montessori friendly